بسته بندی زعفران

بسته بندی زعفران

بسته بندی زعفران

زعفران یا همان طلای سرخ در ایران به علت کیفیت منحصر بفردش و هم چنین وجود شرایط آب و هوایی مناسب برای کشت آن اهمیت ویژه ای  در بازار زعفران صادراتی دارد. زعفران یکی از گران ترین ادویه های دنیا و از مهم ترین کالاهای صادراتی غیر نفتی کشورمان محسوب می شود. بطوریکه سالیانه در ایران حدود 220 تا230 تن زعفران تولید می شود لذا از ارزش ذاتی صادرات فراوانی برخوردار است.
کشت زعفران ، برداشت و پاکسازی آن عموما بصورت یکسانی انجام میشود اما تفاوت در کیفیت  نحوه خشک کردن و طراحی  بسته بندی زعفران ، سبب تمایز محصولات از یکدیگر می شود.
وضعیت صنعت  بسته بندی زعفران و فرآوری آن در ایران مطلوب نیست. این جمله را مهندس مهدی سیفی (مدیرعامل شرکت تعاونی دانش بنیان زعفران خوش عطر پرشیا) مستقر در خراسان جنوبی عنوان کرده و می گوید: اگر قرار باشد نمره ای از صفر تا 100 برای صنعت زعفران ایران منظور کنیم در مقایسه با سایر کشورها و کارهایی که دیگران برای بهبود و توسعه بسته بندی زعفران انجام داده اند، نمره ما حداکثر 25 از 100 خواهد بود.

طراحی بسته بندی زعفران در اسپانیای براساس استانداردهای جهانی و با کیفیت بالا انجام میشود. صادرات زعفران ایرانی در بسیاری از موارد فله ای و فاقد بسته بندی است. صادرات زعفران از اسپانیا شامل عوارض و تعرفه گمرکی نمی شود، در حالی که برخی از انواع بسته بندی زعفران ایران مشمول عوارض صادراتی هستند.

با توجه به اشکال مختلف فروش این محصول در وزن های متنوع، تلاش شده تا در طراحی بسته بندی زعفران هزینه های تولید و همچنین نوع مخاطبین محصول که شامل مصارف خانگی، خرید سوغات و صادرات می باشد، مد نظر قرار گیرد.
زعفران به  جهت گران بودن و همچنین فرار بودن عطر آن بهتر است در بسته بندی مناسب  و جنس مواد بسته بندی مناسب زعفران برای حفظ کیفیت آن استفاده کرد. جنس ظروف  بسته بندی زعفران شامل: فویل آلومینیوم دار, پلی اتیلن , شیشه , استیل , قوطی فلزی و پلی استایرن و… می باشد که از میان این مواد، شیشه و پلی اتیلن ویژگی کیفی زعفران را بهتر محافظت می کنند.

بسته بندی زعفران در کامل پک

در حال حاضر  ایران با بی توجهی به طراحی و بسته بندی زعفران خود نتوانسته جایگاهی مناسب با تولیدش در بازارهای جهانی پیدا کند. به دلیل عدم توجه به این موضوع، کشورهای رقیب با استفاده از این فرصت زعفران را به صورت فله ای از ایران خریداری کرده و با انجام عملیات بسته بندی در کشور خود  یک محصول با برند و نام تجاری جدید به عنوان محصولی از کشورشان با قیمتی بالاتر مجددا به کشورهای دیگر صادر می کنند. تمام این فرایند فقط و فقط بخاطر توجه به بسته بندی زعفران و شناخت از بازار های هدف میسر میشود.
متاسفانه در حال حاضر تنها   15 درصد از زعفران صادراتی کشورمان در بسته بندی های مناسب و هم سطح مصرف کننده خارجی به کشورهای دیگر صادر می شود و بقیه آن به صورت فله و یک جا در بسته بندی بزرگ به دیگر کشورها صادر می شود. بنا بر این ضمن اینکه بخش مهمی از ثروت حاصل از محصول به رقبا واگذار می شود و باعث عدم رشد نقش و تاثیر گذاری  ایران در بازارهای جهانی زعفران نیز می شود.
کامل پک با استفاده از ایده های جدید در صنعت بسته بندی و نیز ماشین های اتوماتیک خود میتوان در خدمات بسته بندی زعفران نیز در کنار کارفرما باشد. کافی است از طریق تلفن یا فرم سفارش، اولین ارتباط خود را حاصل کنید تا زمان بندی یک جلسه و ارایه ایده هایی در مورد فیزیک بسته بندی و نیز دیزاین آن در اختیار شما قرار بگیرد.