طراحی جعبه بسته بندی و انواع کاغذ

طراحی جعبه بسته بندی و انواع کاغذ

طراحی جعبه بسته بندی و انواع کاغذ

دورنمای استفاده صنعتی از کاغذ در ایران برمیگردد به تاسیس کارخانه مقواسازی و با استفاده از کاغذهای باطله درسال 1313 شمسی که در کرج شروع شد و حدود 15 سال است که با تأسیس دو کارخانه کاغذسازی پارس در هفت تپه خوزستان و کارخانه چوب و کاغذ ایران (چوکا) در گیلان، به صورت یک تکنولوژی مدرن و پیشرفته درآمده است. تاریخچه ورود کاغذ به ایران به اینگونه است که کارگران چینی که در سال 751 به دست ایرانیان اسیر شده بودند این فن را با استفاده از کتان و شاهدانه، به مردم سمرقند آموختند و سپس  توسط مسلمانان در بغداد، دمشق و حتی مراکش و اسپانیا متداول شد. اولین کارخانه کاغذسازی، در سال 1154 در اسپانیا و اولین آسیاب تهیه پودر چوب، در سال 1190 در فرانسه تأسیس شد. کاغذ یکی از قدیمی ترین مواد پایه  بسته بندی انعطاف پذیر می باشد . همچنین کاغذ به دلایل زیست محیطی،انعطاف پذیری،صرفه ی اقتصادی، محافظت و تبلیغات طیف  وسیعی از طراحی جعبه بسته بندی را دربرمیگیرد.

دو اصل  بسیار مهم در طراحی جعبه بسته بندی ، طرح و ساختار آن و ارتباط با کاغذ است. به دلیل ویژگی‌های شاخص و منحصر به فرد  کاغذ و مقوا که به دلیل خواص الیاف سلولزی تشکیل دهنده‌ی آن‌هاست، استفاده از کاغذ و مقوا در صنعت  بسته‌بندی رو به رشد است. کاغذ و مقوا از جمله متریال هایی  هستند که می‌توانند با توجه به نیازهای  مشتری، ایده های خلاقانه را در طراحی جعبه بسته بندی افزایش   دهند. در طراحی جزئیات یک جعبه مقوایی باید به نکات و ظرایف زیادی دقت کرد. فیزیک  و اندازه دیواره‌ها، درها، لبه‌ها، قفل‌ها و زبانه‌های چسب خور و اجرا دقیق آن‌ها نقش مهمی در ایجاد یک جعبه‌ با حداکثر کارآمدی  و زیبایی دارد. ابعاد این جزئیات براساس اندازه جعبه، ضخامت مقوا، وزن محتوی و دقت عمل ساخت تیغ قالب متغیر است.

ایده  و پروسه  بسته بندی برای هر محصول با توجه به نوع آن، محل فروش و جغرافیای بازار هدف میتواند متفاوت باشد. تولید و طراحی جعبه بسته بندی مناسب و موفق در برند سازی یک کالا مستلزم  به کارگیری ایده ای مناسب درقالب یک ساختار مهندسی شده برای رسیدن به بسته‌بندی مطلوب آن کالاست.

طراحی جعبه بسته بندی و راهکارهای کامل پک

طراحان صنایع چاپ و بسته بندی کامل پک طراحی جعبه بسته بندی را باتوجه  به کاربرد محصول، مقوای مورد نیاز از نظر مقاومت، صرفه ی اقتصادی، بهداشتی بودن، نوع افزونه های عملیاتی (نظیر طلاکوب، برجسته سازی و سلفون) و نوع چاپ انتخاب کرده تا محصول نهایی  را با یک ایده خلاقانه و جدید در متریال، بسته بندی و نیز طراحی جعبه بسته بندی مناسب به بازارهای هدف ارائه کنند. تمام شاخص های مهم در انتخاب نوع کاغذ و خروجی آن توسط خدمات لحاظ میگردد تا خروجی مطلوبی ارایه گردد.