معرفی کامل ویژگی های متالایز و کاربرد های آن در صنعت چاپ | کامل پک

متالایز چیست؟

متالایز در واقع یک نوع مواد اولیه ی خاص است که کاربرد های بسیار وسیعی در صنعت چاپ و بسته بندی دارد. به طور معمول از متالایز خام با ضخامت بالا و یا به صورت لمینتی روی دیگر ورقه هایی چون سلفون، کارتن، کاغذ، و مقوا، هارد باکس و…استفاده می‌شود.

ما در مجموعه کامل پک اختصاصا خدمات چاپ متالایز بر روی هاردباکس را برای شما عزیزان با بالاترین کیفیت انجام می‌دهیم.

خدمات چاپ متالایز بر روی هارد باکس

خدمات چاپ متالایز بر روی هارد باکس

مهم ترین موارد استفاده از متالایز

دانستن ویژگی های متالایز به شما کمک میکند تا انتخاب درستی برای بسته بندی محصول خود داشته باشید تا ضمن جذابیت و ماندگاری در ذهن مشتری از تبلیغات وسیع و کاربردی بهره ببرید. در این مقاله به بررسی دقیق ویژگی های متالایز پرداختیم تا درتیم  کامل پک شما را در داشتن بهترین انتخاب همراهی کنیم.

ویژگی های متالایز چیست؟

مواد تشکیل دهنده متالایز آلمینیوم با ضخامت پایین 12 و 7 میکرون با لمینت است که با استفاده بر روی ورقه های دیگر ویژگی های مختلفی به آن اضافه میشود به طور مثال برای افزایش کیفیت بسته بندی در حفظ مواد غذایی از لمینت متالایز بر روی سلفون استفاده میکنند. از دیگر ویژگی های ورقه های متالایز برای قیمت بالا همراه با قدرت چاپ پذیری بسیار بالا و ظاهر خاص و جذاب آن است که موجب استفاده در بسیاری از محصولات مانند: داروسازی، آرایشی، بسته بندی های پلاستیکی، کاغذی، مقوایی و … قرا گرفته است.

کاربرهای متالایز

از آنجایی که لمینت متالایز با متریال دیگر موجب افزایش کیفیت میشود در بسیار بسته بندی بسیار از محصولات مود استفاده قرار میگیرد.
انواع نوع بسته بندی هایی که لیمنت در آن استفاده میشود به شرح زیر است:

 •  روی کاغذ : بسته بندی کره، انواع کارت های ویزیت
 •  مقوا : انواع جعبه های هارد باکس، جعبه های شیرینی و شکلات، مقوا، بسته بندی انواع محصولات و …
 • سلفون : یکی از پر استفاده ترین نوع ترکیب های لمینت است که در اکثر بسته بندی های غذایی فابل مشاهد میباشد. به طور مثال : بسته بندی چیس
 •  پاکت های بسته بندی متالایز : این نوع بسته بندی در واقع همان متالایز لمینت با سلفون است که به شکل پاک تولید میشود.
 • لیبل متالایز

  یکی دیگر از کاربرد های متلایز تولید لیبل به دو صورت پشت چسبدار و لب چسبدار است که بر روی نوشیدنی ها، لوازم آرایشی بهداشتی، دارویی و… قابل مشاهداست. تفاوت لیبل های پشت چسبدار و لب چسبدار به شرح زیر است :

 •  لب چسب دار: لیبل های مورد استفاده بر روز انواع بطری های نوشیدنی از نوع متالایز لب چسبدار هستند یعنی در دو سر لیبل چسبی برای اتصال لیبل به یک دیگر وجود دارد.
 •  پشت چسبدار : نوعی برچسب از نوع لیبل متالایز است که بر روی انواع محصولات آرایشی و بهداشتی، دارویی، مواد غذایی مورد استفاده قرار میگیرد. این نوع برچسب مقاومت بالایی در نسبت به لیبل های کاغذی دارد.

کاغذ متالایز چیست؟

کاغذ متالایز کاغذ خاصی است که برای کارکردهای تزیینی، لایه ای متالیک به علاوه کوتینگ ژلاتینی، برای نشست جوهر بر روی سطح آن، کشیده شده است. لایه نازکِ پوشاننده، از جنس فلز (معمولا ‏آلومینیوم) است و ظاهری براق (همانند یک فویل آلومینیومی) به این متریال می دهد. انواع مواد و ‏جوهرهای چاپی برای این متریال، قابل استفاده است و به دلیل لایه ژلاتینی روی آن کیفیت رنگ و ‏رزولوشن خوبی در چاپ دیجیتال فضای داخلی دارد.

موارد استفاده از کاغذ متالایز به شرح زیر است :

 1.  کره صبحانه
 2.  غلاف داخل بسته بندی سیگار
 3.  کاغذ کادو

لمینت بر روی سلفون

این نوع متالایز از پر کاربرد ترین نوع های متالایز ها بشمار میرود که روزانه در بسیاری از محصول مورد استفاده قرار میگیرد. متلایز لیمنت بر روی سلفون در دو نوع 2 لایه و چند لایه یا ضخامت متفاوت تولید میشود.
متلایز های ساندویچ نیز با استفاده از لمینت با سلفون تولید میشود که دارای حداقل ضخامت و قیمت است.

سلفون متالایز چیست ؟

سلفون متالایز یا opp به شکل آلمینیوم و براق است که در بسته بندی مواد غذایی مورد استفاده قرار میگیرد. کیفیت بالای انواع چاپ زیبایی سلفون متالایز موجب ترغیب خرید مشتری میشود. طراحی این نوع چاپ به این گونه است که از داخل ساده و از بیرون امکان پوشانندگی با چاپ وجود دارد.

مقوای متالایز چیست ؟

این نوع مقوا دارای سطح براق و درخشنده ای است که به سبب استفاده از روکش نازک آلمینیوم بر روی آن است. این نوع مقوا در چاپ افست، جعبه سازی، کاردستی، بسته بندی های لوکس کادوئی ، آرایشی بهداشتی و… مورد استفاده قرار میگیرد.

انواع جنس چاپ های متالایز

فیلم و کاغذ از انواع متالایز میباشد که در نوع فیلم نسبت به کاغذ از مقاومت بالاتری برخوردار است.

فیلم ها و کاغذهای متالایز به طور گسترده در چاپ عکس و نقاشی، پوستر، طراحی داخلی و ‏دکوراسیون، لیبل‌های مواد دارویی، آرایشی و بهداشتی و همچنین جهت انواع جعبه های فانتزی و لوکس ‏و فويل هاي طلاكوب و هلوگرام ها، مورد استفاده قرار می گیرند.‏

چاپ متالایز چیست؟

امروزه بسته بندی تا ۷۰ درصد در افزایش فروش تاثیر دارد. یکی از بهترین راهکارهای ایجاد ارزش افزوده برای بسته بندی انجام افکتهای جدید و متفاوتی است که با استفاده از دستگاههای پیشرفته چاپ می توان بر روی جعبه ها چاپ نمود. افکت متالایز یکی از این تکنیکها است که می تواند با بهترین کیفیت، تفاوتهای لوکس و خاص را برای بسته بندی های محصولات مختلف خصوصا محصولاتی که نیاز به تفاوت دارند ایجاد کند.
این روش از شیوه های نسبتا جدید کار چاپی است که در کارهای نفیس و بسته بندی های خاص مثل جعبه ادوکلن و محصولات ارزشمند، بکار می رود.
دو روش برای متالایز کردن معمول است

 1.  متالایز کردن کل سطح چاپی و چاپ روی آن
 2. متالایز موضعی٬ در این روش فقط بخش های خاصی متالایز می گردد، مانند لوگو و نوشته های خاص که درخشش فوق العاده این تکنیک بالاترین جلوه را در انعکاس نور ایجاد می کند.احساس حضور فلزات بر روی یک اثر چاپی توسط این تکنیک، ارزش افزوده محصول جعبه سازی را در سطح بالایی تضمین می نماید.

راه های طراحی و چاپ متالایز

به طور کلی روش های متفاوتی برای چاپ متالایز وجود دارد که پر استفاده ترین توع آن به شرح زیر است:

چاپ هیلوگراور : این نوع چاپ مناسب فیلم های پلی پروپلین است بنایراین به طور حتما باید از لایه ی سلفونی پلی پروپلین روی آن لمینت شده باشد.
فلکسو : این نوع چاپ بر روی بیشتر مواد های اولیه قابلیت چاپ دارد و از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است به گونه ای که در چاپ های تک رنگ هم تفاوت کیفیت بین چاپ فلسکو با هلیو قابل مشاهد است. از فلسکو برای فیلم های پلیمری نیز بسیار مورد استفاده قرار میگیرد.

محدودیت های سایز در تولید متالایز

به طور کلی هیچ نوع محدودیتی برای ابعاد و ضخامت در طراحی و تولدی متالایز وجود ندارد بنابراین شما با توجه به نیاز خود بدون توجه به محدودیت های ابعادی بسته بندی متالایز خود را ثبت سفارش کنید.

چاپ متالایز بر روی هارد باکس

چاپ متالایز بر روی هارد باکس

مزایا و معایب چاپ متالایز

این نوع چاپ در کنار میزیت های بسیار زیادی که دارد نسبت به سایر چاپ های از قیمت بالاتری برخوردار است، همچنین این برای این نوع چاپ از دستگاه های پیچیده ای استفاده میشود که امکان موجود نبودن آن ها در چاپ خانه وجود دارد. اما با تمام این اوصاف این چاپ مزیت های بسایر زیاد دارد که با توجه به این مزیت های طرف داران بسیاری نیز دارد.

مزیت های این نوع چاپ به شرح زیر است :

 1. کیفیت بالای رنگ
 2.  شفافیت و وضوح بالا
 3.  قردت چسبندگی بالا در انواع لیبل ها
 4.  ظراهر جذاب
 5.  عدم محدودیت در طرح و رنگ
 6.  لیبل های قابل شست و شو
 7.  مقاومت بالا در گرما و آسیب های شیمیای