بسته بندی نوشیدنی

بسته بندی نوشیدنی و اصول ترکیب بندی

بسته بندی نوشیدنی و اصول ترکیب بندی

بسته بندی نوشیدنی و اصول ترکیب بندی

پس از انتخاب عناصری مانند فرم و ساختار، رنگ و بافت، جنسیت، لوگو، شعار تبلیغاتی، تصویر و نقوش و عناصری از این دست، مهم ترین مساله فرا روی طراحان، این است که چگونه این عناصر را در کنار هم قرار دهند و با هم در آمیزند تا ضمن ایجاد زیبایی، هویت مطلوبی که برای کالا در نظر گرفته شده به بینندگان القا گردد. ترکیب بندی نقش تعیین کننده ای در میزان تاثیر بر مخاطبان و موفقیت بسته بندی نوشیدنی خواهد داشت. ترکیب بندی در طراحی بسته بندی با ترکیب بندی بر روی یک سطح دو بعدی مانند پوستر یا آگهی مطبوعاتی تفاوت هایی دارد. تاثیر حجم و فرم، جنسیت و بازتاب نور و حتی فاصله و مکان دید خریدار، ترکیب بندی در طراحی بسته بندی را از سایر آثار گرافیک متفاوت میکند.

ترکیب بندی های شاخص در بسته بندی نوشیدنی:
در زمان طراحی یک بسته بندی، طراح گرافیک با عناصر متعددی مانند فرم بسته بندی، لوگو، عکس و تصویر سازی، نوشته ها و شعار ها، رنگ و بسیاری از عوامل دیگر سروکار دارد. اما نکته حائز اهمیت این است که این اجزا هیچ کدام به تنهایی توانایی انتقال پیام مورد نظر ما را ندارند.
در یک بسته بندی نوشیدنی مثل آبمیوه عکس میوه از اهمیت بیشتری برخوردار است تا لوگوی آن. طرح بسته بندی نوشیدنی برای اثر گذرای بر مخاطب باید سه پیام اصلی را به مخاطب خود منتقل کند.
من چه هستم؟  |  خاصیت یا ویژگی من چیست؟  |  چرا باید من را بخرید؟

خریدار تا زمانی که از محتوای بسته آگاه نشود و به این درک نرسد که این محصول چه خاصیتی برای او دارد و نسبت به ارزش محصول و پولی که باید پرداخت کند قانع نشود، محصول را نخواهد خرید.

مهمترین شاخص ها و اصل ها در طراحی بسته بندی نوشیدن :

  • شکل ظاهری: اولین اصلی که میتوان به آن پرداخت توجه به این نکته است که شکل ظاهری بسته بندی و یا طرح روی آن میتواند بر روی کاربرد آن اثر گذارد.
  • تراز بودن طرح:نکته دیگری که میتوان به عنوان یک اصل به آن نگریست، تراز کردن است. عناصر بصری میتوانند بر اساس یک خط یا مسیر در تصویر منظم شوند
  • اصل انتخاب رنگ:اصل بعدی، توجه به مفهوم انتخاب رنگ در ایجاد جلب توجه و جذابیت برای مخاطب است. رنگ عناصر را به هم پیوند میدهد، معنای خاصی را منتقل میکند، احساسات مخاطب را بر می انگیزد، حس چشایی را تحریک میکند و زیبایی اثر را نیز بالا میبرد و همه این موارد شدیدا وابسته به مفهومی است که لازم است منتقل شود.
  • ایجاد نگاه راحت چشم:استفاده از طرح هایی که جریان عادی جهت خواندن را قطع میکنند ممکن است موجب شود تا شناسایی محصول دچار مشکل شود. چشم با یک ترکیب بندی صحیح باید عنصر به عنصر هدایت شده و با تمهیدات طراح جهت یابد.

اصولی که تاکنون ارائه شد همگی اصولی بودند که در ایجاد جذابیت و اثر گذاری یک بسته بندی نوشیدنی قابل بررسی هستند، اینکه کدام یک از اصول مهمتر است و یا کدام باید بیشتر مورد استفاده قرار گیرند مطلبی است که چندان قابل طرح نیست. در بسیاری از موارد تعدادی از این عوامل در کنار هم باعث میشوند تا طرح یک بسته موفق به نظر برسد و در بسیاری از مواقع هم حتی با بکارگیری آنها به دلایل بسیار فنی بسته بندی با شکست مواجه میشود.

طراحی لوگوی بسته بندی نوشیدنی

نقش طرح و تصویر را در بسته بندی می توان به کاتالیزوری جهت کمک به تجسم و فهم محتویات درونی بسته تشبیه کرد . طرح و تصویر در کنار فرم ، ساختار ، لوگو و رنگ در ساختن شخصیت بسته به ایفای نقش پرداخته و طرح بسته را کامل میکند. در اینجا به تاثیر لوگو در بسته بندی نوشیدنی میخواهیم اشاراتی داشته باشیم.

طراحی لوگوی بسته بندی نوشیدنی

طراحی لوگوی بسته بندی نوشیدنی

لوگوی بسته بندی در چاپ : با توجه به خصوصیات چاپی و امکانات و محدودیت های چاپ های مختلف بهتر است لوگوی شرکت ها ضخیم ، واضح ، ساده با حداقل رنگ های ممکن و در حد امکان بزرگ باشد تا چاپ آنها بدون به وجود آمدن خطاهای رجیستری ممکن باشد مانند عدم خوانایی پس از چاپ به علت چاقی ترام به وجود نیاید.

محل لوگو در بسته بندی : در مورد محل و جهت قرار گیری لوگو در بسته های نوشیدنی پس از بررسی بیش از 2700 طرح بسته بندی میتوان چنین ادعا کرد که محل قرار گیری لوگو در نزدیک 90 درصد بسته های نوشیدنی در نیمه بالایی بسته بندی یا لیبل قرار دارد که از مهم ترین علل آن میتوان به راحت دیده شدن لوگوی محصول در قفسه ها و پوشانده نشدن لوگوی محصول با لبه برآمده قفسه ها به علاوه زمانی که خریدار بسته را در دست گرفته ، انگشتان دست او موجب پوشانده شدن لوگویی که در پایین بسته قرار گرفته میشود، اشاره داشت.

در برخی از طراحی های بسته بندی طراح بر اساس هویت محصول میتواند لوگو را بصورت افقی –عمودی یا مورب در طرح قرار دهد البته در تصمیم گیری برای این موضوع باید به شکل کلی ظرف و ماهیت محصول نیز توجه کرد . برای مثال در قوطی فلزی در نوشابه های انرژی زا و برخی آبمیوه ها قرار گیری عمودی لوگو علاوه بر اینکه با فرم کلی ظرف هماهنگی بیشتری ایجاد میکند ، موجب می شود لوگو بزرگتر بر روی بسته قرار گرفته و در رقابت سوپرمارکتی نیز موفق تر عمل کند .

نقش زبان در لوگو : در بسته بندی یک نوشیدنی عمدتا به علت امکان صادراتی بودن محصول و یا حتی صرفا جهت ایجاد این ذهنیت  که کالای فوق یک محصول صادراتی است و تلاش در جهت انتقال این مفهوم که محصول از کیفیت بالایی برخوردار است لوگوی محصول را به دو زبان فارسی و انگلیسی طراحی میکنند . به علت تفاوت حرف انگلیسی با فارسی بسیاری از طراحان در این خصوص دچار مشکل می شوند و نهایتا پس از طراحی یکی از دو زبان دیگر را با استفاده از فونت های موجود در نرم افزار طراحی می کنند.

به طور خلاصه میتوان گفت که برای طراحی لوگو باید به عناصر محیطی ، ویژگی های محصول ، مخاطب و اهداف تولید کننده در زمینه تولید تا صادرات توجه کافی کرد تا با استفاده از اصول و ضوابط رایج بتوان به یک لوگوی مناسب برای بسته بندی نوشیدنی دست یافت .

بسته بندی نوشیدنی در برنامه تولید کامل پک

صنایع چاپ و بسته بندی کامل پک ایده های بسته بندی خلاقانه ای برای صنایع تولید کننده نوشیدنی های لوکس، خاص و صادراتی دارد. ما در صنایع بسته بندی کامل پک با طراحی و تولید هارد باکس های خاص برای بسته بندی نوشیدنی های لوکس به صاحبان صنایع کمک میکنیم تا جایگاه ویژه ای در میان رقبای جهانی خود داشته باشند. جهت دریافت مشاوره با کارشناسان ما در تماس باشید.