مقوای بسته بندی توپر

مقوای بسته بندی توپر

مقوای بسته بندی توپر

از اوایل قرن هجدهم میلادی، از نوعی مقوا استفاده میشد که از تکه های الیاف کنف درست میکردند. استفاده از این نوع مقوا تا جنگ جهانی دوم نیز معمول بود. این نوع مقوا ها بسیار محکم و سخت بوده و به آسانی از دیگر مقوا ها تمیز داده میشوند (برای صحافی کاربرد دارند) . مقوای توپر از ابتدا برای بسته بندی هایی که جهت نقل وانتقال بوده، مورد استفاده قرار میگرفت. این مقوا سفت، ترد، شکننده و مقاوم در برابر آب و ضخامت آن 0.8 تا 4 میلی متر و وزن پایه آن از 550 تا 3000 گرم بر متر مربع میباشد.

طراحی بسته بندی عامل تاثیر گذار در فروش هر محصولی است که باید مطابق با سلیقه مخاطبانش با انجام برسد بنابراین، استفاده از مواد اولیه مناسب  و مطابق با استانداردهای معتبر نیز یکی از الزامات مهم میباشد.

  • انواع مقوا های کارتنی ضخیم :

مقوای جعبه ای تا خور FBB
مقوای چند لا با روکش سفید WLC
مقوای تو پر سفید (سولفات ) SBS
مقوا توپر سفید نشده SUS
مقوای بسته بندی مایعات LPB

  • اختلاف مقوای توپر و کنگره ای

یک مقوای کنگره ای در گرماژ ثابت در صورت افزایش ضخامت، بیشترین مقاومت به فشار را خواهد داشت. در دو مقوای یکسان از مقوای توپر و کنگره ای به علت وزن مواد تشکیل دهنده در مقوای توپر، قیمت بالایی دارد به همین منظور حمل و نقل با مقوای کنگره ای ترجیح داده میشود.

موارد مصرف کارتن های توپر، هنگامی است که نیاز به مقاومت، دوام، مقاومت به ترکیدن، شرایط مرطوب و نیز هنگامی که بسته بندی خاصی با کارایی مطلوب مد نظر باشد استفاده میگردد.

  • موارد استفاده از مقوای توپر برای بسته بندی

گوشت ومرغ: این محصولات در کارتن هایی که عمیق هستند بسته بندی میگردند هنگامی که از مقوای توپر با پوشش پلی اتیلن استفاده میکنید نباید محصول تر باشد چون هنگام تخلیه موجب چسبندگی میشود.

ماهی: ماهی را بصورت تر بسته بندی میکنند یعنی سرد شده و یا یخ زده شده میباشد. به منظور حفاظت میبایست دو طرف مقوا را با استفاده از پلی اتیلن و آهارهای مقاوم به رطوبت پوشش داد.

بسته بندی کفش: مقوای توپر در بسته بندی کفش در قسمت لبه کارتن که تا میشود و نیز در قسمت مقوای مواج برای بسته بندی استفاده میشود.

مهندسی: این مقوا در بسته بندی محصولات سنگین، حمل و نقل، محصولاتی که نیاز به حفاظت در برابر رطوبت دارند استفاده گردد.

بسته بندی کالاهای لوکس:مقوای توپر برای بسته بندی کحصولات لوکس نظیر شکلات،لوازم آرایشی،نوشیدنی ها و چاپ لیتوگرافی (چاپ سنگی ) استفاده میشود.