جعبه مقوایی و تاریخچه شکل‌گیری

تاریخچه جعبه مقوایی به سالیان بسیار دور بر میگردد. جعبه‌هاي انعطاف‌پذير مقوایی که با کاغذ رنگي و يا پارچه پوشيده می‌شد اولین نوع از بسته بندی با جعبه مقوایی بود که بازرگانان براي فروش محصولات لوکس از آن‌ها استفاده مي‌کردند. در اواخر قرن 19 در فرانسه جعبه‌هاي کاغذي بسيار زيبا ساخته مي‌شد که براي گذاشتن کلاه، عطر و لوازم تزئيني خانم‌ها طراحي مي‌شدند.

در آلمان و انگليس اسباب بازي‌ها در جعبه مقوایی با برچسب‌هاي رنگي بسته‌بندي مي‌شدند. در خصوص تاریخچه جعبه مقوایی می‌توانیم به ایلات متحده نیز اشاره کنیم. در ايالات متحده اولين جعبه‌هاي مقوايي در بوستون به سال 1839 و توسط کول اندرودنيس ساخته مي‌شد؛ که نام دنيرن هنوز تداعي کننده بسياري از محصولات کاغذي است.

تاریخچه جعبه مقوایی

تاریخچه جعبه مقوایی

برای اینکه بیشتر در خصوص تاریخچه جعبه مقوایی بدانید باید بگوییم که در سال 1879، مطبه‌چي، در بروکلين به نام رابرت‌گير مشغول وارسي بسته چاپ شده‌اي بود که از خاطرش گذشت که ممکن است با ساخت قالب پرسي و اعمال فشار، مقوا را بريده و بر آن‌ها خط‌تا بيندازد. فکر گير آغاز پيدايش، جعبه‌اي تا شده بود. از آن پس جعبه‌هاي انعطاف‌پذير در طرح‌های جديد و جالبي به وجود آمدند و گستره استفاده از آن‌ها توسعه یافت که از جمله علل آن در ذیل آورده شده است.

1- استفاده از آن‌ها اقتصادی است.
2- میتوان آن‌ها را به اشکال گوناگونی ساخت.
3- به دلیل امکان چاپ بر روی جعبه، ظاهر زیبایی دارند.
4- به خوبی اطلاعات محصول را به مخاطب انتقال می‌دهند.
5- به خوبی از محصول محافظت می‌کنند.
6- حمل و نقل و جابجایی آسانی برای محصول مهیا خواهند کرد.

امروزه جعبه بسته بندی و تنوع مقوای کاربردی آن بسیار گسترده شده و این صنعت رشد چشمگیر و جذابی داشته است.

تولید جعبه در کامل پک

در مورد تولید بسته بندی با جعبه مقوایی باید گفت که کامل پک از ابتدا سعی کرده تا در انتخاب هر جعبه نسبت به نوع محصول خدمات خود را تعریف کند. انتخاب نوع جعبه بسته بندی و اینکه هارد باکس باشد و یا جعبه مقوایی و سایر تکنیک های طراحی در کامل پک از اهمیت بالایی برخوردار است. تیم طراحی کامل پک همواره میکوشد تا با استفاده از پیشنهادات مختلف، تولیدی مناسب را به کارفرما ارائه دهد.