از تاریخچه صنعت زعفران تا بهترین ایده های بسته بندی زعفران

از تاریخچه صنعت زعفران تا بهترین ایده های بسته بندی زعفران

در حالی که بحث برانگیزترین جنبه زعفران قیمت بالای آن است، منشا و تاریخچه زعفران هنوز مبهم است. در اینجا قصد داریم در مورد تاریخچه زعفران از اولین ظهور آن در اساطیر و آثار باستانی صحبت کنیم. به هر حال، اگرچه هنوز کنجکاو هستید که چرا زعفران گران است، مقاله ما را بخوانید ما درباره ی قیمت زعفران و همه ی آنچه از بسته بندی و صنعت زعفران باید بدانید را بازگو می کنیم.

بیایید در ابتدا، نگاهی دقیق‌تر به منشا زعفران و استفاده از این چاشنی در اسناد و مدارک تاریخی داشته باشیم.

کروکوس زعفران در اساطیر یونانی

جالب است بدانید که کروکوس نیز مانند بسیاری از گیاهان دیگر در اساطیر یونان داستانی دارد و خدایان باستانی نقش مهمی در ایجاد آن داشته اند. داستان های مختلفی در مورد نام گذاری گل کروکوس و ایجاد آن وجود دارد.

نسخه اول به کروکوس به عنوان یک مرد جوان اشاره می کند که رابطه عشقی ناخوشایندی با اسمیلاکس داشت. برای آرام کردن دردهای او، خدایان او را به گیاه تبدیل کردند و از این رو نام گل به نام او کروکوس شد.

داستان دیگر یک داستان تکراری است که می توانید برای گیاهان دیگر و شخصیت های اساطیری نیز بیابید. در این نسخه کروکوس یکی از همراهان هرمس بود که او را به طور تصادفی در یک بازی دیسک کشت. سپس هرمس در اندوه بدن کروکوس را به گل تبدیل کرد و قطرات خون از سر او به کلاله زعفران تبدیل شد.

تاریخچه مستند صنعت زعفران

با کنار گذاشتن افسانه، زمان آن فرا رسیده است که منشا زعفران و تاریخچه پشت آن را جستجو کنیم. اگرچه هنوز محل پیدایش این گیاه محل بحث است، اما بیشتر منابع از یونان یا کشورهای آسیایی مانند هند و ایران به عنوان زادگاه اصلی گل زعفران، Crocus sativus نام می برند. مهم نیست که محل اصلی زعفران در کدام کشور باشد، تقریباً همه موافقند که زعفران بومی نواحی مدیترانه، آسیای صغیر و ایران است.

زعفران در یونان

دلیل اصلی که بسیاری یونان را زادگاه زعفران می دانند ممکن است این واقعیت باشد که برداشت زعفران در بسیاری از نقاشی های دیواری کاخ های کرت از قرن هشتم قبل از میلاد دیده می شود. این نقاشی ها جایگاه ویژه زعفران را در آیین ها و پزشکی نشان می دهد. در یکی از این تابلوها، زنی (احتمالا یک کشیش) کاسه ای زعفران در دست دارد و لب و گوش خود را با زعفران رنگ می کند. یکی دیگر از نقاشی‌ها نشان می‌دهد که در زمان برداشت زعفران به الهه‌ای تقدیم می‌شود.

این نقاشی‌ها و همچنین شکل ظاهری گل روی گلدان‌ها، کاسه‌ها و گلدان‌های آن زمان، جایگاه ویژه آن را به تصویر می‌کشد. نه تنها در پزشکی و مناسک بلکه در اقتصاد مناطق مربوطه.

زعفران در خاورمیانه

با این حال، سوابقی از استفاده از زعفران در کشورهای خاورمیانه نیز وجود دارد. رنگدانه های زعفران در نقاشی های غارهای عراق برای بیش از 50000 سال پیش وجود دارد. ایرانیان همچنین از کلاله زعفران برای رنگ آمیزی قالی شاهی، قالیچه و همچنین کفن جنازه استفاده می کردند. از آن به عنوان عطر و دارو نیز استفاده می کردند.

اگرچه خارجی‌ها و مسافران به دلیل خاصیت خلسه‌آور بالای زعفران به شدت مشکوک بودند، اسکندر مقدونی ابتدا آن را به عنوان افزودنی برای چای خود استفاده کرد و سپس آن را در آب حمام پاشید. او معتقد بود زعفران زخم های او را التیام می بخشد (رسمی که احتمالاً پس از داریوش پادشاه ایران بوده است).

سومری ها (مردم جنوب بین النهرین یا عراق امروزی، کویت، شرق سوریه و جنوب شرقی ترکیه) زعفران را به عنوان یک خاصیت پزشکی نیز مصرف می کردند. مردم با دیدن اثر شفابخش زعفران نقش جادویی به گیاه دادند و بیشتر و به استفاده از این گل علاقه مند شدند.

با این حال، زعفران بیشتر برای استفاده و لباس های اشراف یک کالای لوکس بود. چه در عطر، چه در خشک کردن لباس، و چه مخلوط در آب حمام، فقط پادشاهان، ملکه ها، دیگر همراهان سلطنتی و راهبان می توانستند از آن استفاده کنند.

زعفران در شرق آسیا

علاوه بر یونان و تمدن های خاورمیانه، در اسناد تاریخی کشورهای شرق و جنوب شرق آسیا، سوابقی از زعفران وجود دارد. پس در مورد منشأ زعفران نیز باید نگاهی به این مناطق داشته باشیم. تاریخی ترین ظهور زعفران در فرهنگ های آسیای شرقی در اسناد فارسی ذکر شده است. به همین دلیل است که اکثر مورخان معتقدند که فرمانروایان ایرانی اولین بار زعفران را وارد هند کردند. در آن زمان بود که زعفران کشمیری در قرن ششم قبل از میلاد معرفی شد. داستان دیگری، تقریباً از زاویه‌ای دیگر، می‌گوید که یک مبلغ هندی اولین زعفران کشمیری را در قرن پنجم قبل از میلاد در کشمیر کاشت.
به همین ترتیب، داستان های مختلفی در مورد اولین باری که زعفران در فرهنگ و غذاهای چینی ظاهر شد، وجود دارد. شناخته شده ترین آنها به ایران و همچنین کشمیر به عنوان خاستگاه زعفران اشاره می کنند.

مهم نیست که زعفران برای اولین بار در کجا کشت شد، به زودی در سایر کشورهای آسیایی و اروپایی گسترش یافت. بعد از آسیا بود که زعفران به بازار اروپا و آمریکا راه پیدا کرد.

ریشه شناسی کلمه در صنعت زعفران

با ردیابی نام زعفران، به کلمه فارسی «زرپران» و شکل عربی مشتق شده «زعفران» برمی گردیم. زار در فارسی به معنی طلا و پر به معنی شکوفه گل است. پس کلمه زرپران ممکن است به ارزش گلی باشد که به اندازه طلا بود. رنگ طلایی و لعاب استخراج شده از کلاله ها ممکن است دلیل دیگری برای این نام باشد.

در حال حاضر، شما می توانید محصول فشرده کار را عمدتا در ایران، افغانستان، اسپانیا، مراکش و هند پیدا کنید. امروزه ایران با تولید بیش از 85 درصد زعفران جهان، عمده ترین تامین کننده زعفران در جهان است. دلیل آن شاید در این باشد که ایران دارای آب و هوای خشک و آفتابی است که برای کشت زعفران بسیار مناسب است. با این حال، نیروی کار ارزان نیز یک عامل مهم است.

برداشت زعفران در افغانستان نیز رواج بیشتری یافته است. این تلاشی برای جایگزینی کشت گسترده تریاک در منطقه بود.

کاربردهای تاریخی زعفران

در حالی که مردم بیشتر زعفران را به عنوان دارو مصرف می‌کردند، اما کاربردهای دیگری به عنوان چاشنی، ماده مرگ‌آور برای لباس‌های سلطنتی و لوازم آرایشی و عطر داشت.

با نگاهی به تاریخچه زعفران به عنوان ماده ای گران قیمت و سخت به دست می آید که در بین خانواده های سلطنتی جایگاه ویژه ای داشته و منحصراً از آن استفاده می کرده اند. به عنوان مثال، کلئوپاترا قبل از ملاقات با معشوق خود در یک چهارم فنجان زعفران مخلوط با شیر غسل می‌کرد. همچنین برای رنگ کردن لباس و موهای افراد ثروتمند آن زمان استفاده می شد.

ایده های بسته بندی زعفران

ظروف بسته بندی به عنوان دغدغه اصلی صادرکنندگان و فروشندگان زعفران و خشکبار، بالاترین اولویت سرمایه گذاری هر شرکت تولیدی برای ارائه بسته بندی مناسب و شیک می باشد. با این حال، به دلیل کمبود امکانات اولیه، محدودیت ها و چالش هایی در طراحی بسته بندی مناسب وجود دارد. در این مقاله سعی شده است تعدادی از ایده های بسته بندی زعفران و آجیل و زعفران و همچنین مزایا و معایب آنها در نظر گرفته شود تا مناسب ترین و شیک ترین ایده بسته بندی زعفران انتخاب شود.

1. ظروف و کیسه های بسته بندی

1.1 ظروف بسته بندی پلیمری و کیسه های ایستاده

استفاده از ظروف پلی کریستالی در صنعت بسته بندی زعفران همواره مورد استقبال گسترده مشتریان قرار گرفته و پرفروش ترین نوع بسته بندی برای زعفران در جهان لقب گرفته است. این ایده بسته بندی در صنعت زعفران مزایای زیادی دارد، از جمله شفافیت و درخشندگی ظرف برای نمایش جذاب زعفران، قیمت مناسب، مقاومت در برابر ضربه، حمل و نقل آسان (به دلیل سبکی) از جمله موارد دیگر. همچنین بسته بندی ثانویه ظروف کریستالی اعم از جعبه های مقوایی، چوبی و مخملی بسیار مقرون به صرفه و زیباتر از سایر بسته بندی های زعفران است. بسته بندی زعفران کریستال در بسیاری از کشورهای دنیا مورد استقبال و استفاده قرار گرفته است.

1.2 ظروف بسته بندی فلزی خاتم کاری در صنعت زعفران


ایده های استفاده از ظروف های فلزی به عنوان بسته بندی زعفران که از دیرینه در ایران رواج داشته و با استفاده از طرح سنتی خاتم جلوه ای از فرهنگ غنی ایرانی را به همراه آورد و حس نوستالژیک دلنشینی را برای مشتریان به ارمغان می آورد. این نوع بسته بندی در صنعت زعفران که از طول عمر بالا، قدرت چاپ پذیری بالا و همچنین چاپ های متنوع و دلخواه از ویژگی های منحصر بفرد آن به حساب می آید و یک حس لوکس و کلاسیکی را منتقل میکند و به دلیل سبک بودن، از نظر هزینه حمل و نقل مقرون به صرفه است.

1.3 ظروف بسته بندی شیشه ای با درب چوب پنبه ای در صنعت زعفران


این ایده بسته بندی در صنعت زعفران که با استفاده از شیشه در بدنه مشخص می شود، شفافیت بالایی ایجاد می کند و در نتیجه جذابیت زعفران در ظرف را پیدا میکند. ظروف شیشه‌ای با درب چوب پنبه‌ای حس یک بسته بندی لوکس را به مخاطب القا می‌کند، اما در این بین معایب زیادی نیز به همراه دارد از جمله وزن بالای آن که باعث افزایش وزن محموله صادراتی، افزایش هزینه حمل و نقل و آسیب‌پذیری شیشه می‌شود که ایم امر در صورت شکستگی و آسیب، بسته بندی محصول داخل ظرف خصوصا  زعفران قابل استفاده نیست. درب چوب پنبه ای معمولا برای ظروف بسته بندی شیشه ای مرود استفاده قرار میگیرد و عطر زعفران را جذب می کنند. درپوش چوب پنبه حاوی کرم چوب است که زعفران یا هر محصول دیگری را پوسیده یا غیرقابل استفاده می کند. علاوه بر این، از آنجایی که شیشه مواد وارداتی است، هزینه تمام شده محصول بسیار بالا خواهد بود و به همین دلیل معمولاً در دسترس نیست. همچنین تنوع قالب های شیشه ای وجود ندارد و همین امر منجر به یکنواختی بسته بندی زعفران می شود. امکان چاپ روی ظروف شیشه ای وجود دارد اما به دلیل محدودیت هایی مانند شکنندگی تنوع چاپ چندانی ندارد. اما تنوع شکل ها و طرح های مسحورکننده در بسته بندی های کریستالی و فلزی زعفران به طرز چشمگیری افزایش یافته است. همچنین مواد اولیه ظروف کریستالی و فلزی زعفران در ایران تولید می شود و به همین دلیل قیمت تمام شده این اجناس به مراتب معقول تر از ظروف شیشه ای است. همچنین دوام بیشتری نسبت به ظروف شیشه ای دارند. از این رو شرکت صدف پک به مشتریان خود توصیه می کند برای کاهش مشکلات ذکر شده از ظروف زعفران کریستالی و فلزی استفاده کنند.

1.4 استفاده از بسته بندی زعفران سفال

به طور سنتی، ایده استفاده از ظروف سفالی برای بسته بندی مواد غذایی بسیار رایج بود. امروزه به دلیل در دسترس بودن و قیمت مناسب برای بسته بندی در صنعت زعفران فانتزی که در کشورهای آمریکای جنوبی و آسیای شرقی رواج دارد و میراث فرهنگی آنها در صنایع دستی آنها تجسم یافته است نیز استفاده می شود. اما ظروف زعفران سفالی به دلیل وجود تخلخل در ساختار خود، خاصیت سایندگی دارند و در نتیجه باعث ایجاد خاک زعفران و جذب عطر زعفران می‌شوند. سفال بسیار شکننده است و در صورت شکستن محصول داخل بسته بندی زعفران قابل استفاده نمی باشد.

1.5 ظروف زعفران کریستالی دایره ای و مستطیلی شکل

این ایده بسته بندی در صنعت زعفران که یکی از مقرون به صرفه ترین انواع بسته بندی زعفران است به دلیل قیمت پایین آن بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. ظروف کریستالی دایره ای شکل در دو نوع ته کریستالی و ته سفید (اسپانیا) تولید می شوند که نوع دوم به دلیل رنگ روشن بهتر است. ظروف زعفران دایره ای کریستالی با ظاهر دایره ای و شفاف، تصویری چشم نواز از زعفران و همچنین برند شما ایجاد می کند و اعتماد مشتریان زعفران را افزایش می دهد. امکان چاپ روی این ظروف وجود دارد، بنابراین، می توانید ظروف را با چاپ خود سفارشی کنید تا برند خود را برجسته کنید. امروزه این نوع بسته بندی زعفران در ایران بسیار مورد استفاده قرار گرفته است.

1.6 کیسه های بسته بندی صنعت زعفران کاغذی چند لایه

کیسه های کاغذی لمینت زعفران و آجیل یکی از ایده های بسته بندی زعفران است که چندین سال است که به طور قابل توجهی رایج شده است. بسته بندی لمینت نوعی پاکت بسته بندی میوه خشک و زعفران است که از دو یا چند لایه کاغذ کرافت یا شیشه با لایه پلی اتیلن، پلی آمید یا پلی استر تشکیل شده است. ماندگاری بالاتری نسبت به کیسه های کاغذی دارند و به همین دلیل جایگزین مناسب تری برای حمل و نقل صادراتی یا حمل و نقل به مناطق دورافتاده محسوب می شوند و این مزیت رقابتی آنها نسبت به سایر انواع کیسه های کاغذی است. هیچ نگرانی در مورد آسیب دیدگی محصول به دلیل دوخت قوی این نوع مواد بسته بندی وجود ندارد. اما این ایده بسته بندی زعفران که بیشتر برای میوه های خشک، قهوه و امثال آن استفاده می شود معایبی دارد که از آن جمله می توان به نوسان قیمت مواد اولیه تولید، خرابی محصول داخل کیسه به دلیل فشرده شدن بسته بندی اشاره کرد.

1.7 ظروف شیشه ای نگین دار در صنعت زعفران

ظروف شیشه ای نگین دار در صنعت زعفران

ایده بسته بندی زعفران که در آن دیواره بیرونی ظرف شیشه ای با نگین های پلاستیکی یا طلایی تزئین شده است، ظرف را زیباتر می کند. اما این ظروف وارداتی هستند و هزینه تمام شده آنها بسیار بالاست. بنابراین، آنها همیشه در دسترس نیستند. علیرغم زیبایی ظروف، زعفران یا هر محصول دیگری در داخل آن قابل مشاهده نیست و در نتیجه مشتریان ممکن است ناآگاهانه زعفران تقلبی و بی کیفیت را خریداری کنند. بنابراین از این ایده های بسته بندی زعفران فقط برای هدایای خاص و گران قیمت استفاده می شود.

1.8 ظروف با درب بریده شده


یکی دیگر از ایده های بسته بندی زعفران به استفاده از ظروف کریستالی و فلزی با درب بریده اشاره دارد. عطر زعفران به دلیل نفوذ ناپذیری هوا در ظروف بریده شده حفظ می شود. ظروف کلیپسی برای زعفران با وزن بالا (50 گرم به بالا) استفاده می شود و برای زعفران با وزن کم قابل استفاده نیست.

2. بسته بندی ثانویه ظروف

2.1 کیسه های در مقوا برای ظروف کریستالی و فلزی گرد

از تاریخچه صنعت زعفران تا بهترین ایده های بسته بندی زعفران

این ایده بسته بندی زعفران که از کاغذ و مقوا تشکیل شده است یکی از مقرون به صرفه ترین و مقرون به صرفه ترین ایده ها است. به عنوان مثال کیسه مقوایی تالک که زعفران در طلق قرار می گیرد تا نتواند حرکت کند، در نتیجه ظرف ثابت شده و زعفران نمایان می شود. این امکان وجود دارد که روی این نوع بسته بندی چاپ کنید و برند خود را برای مشتریانتان چشمگیرتر کنید.

2.2 جعبه روکش مخملی بسته بندی های صنعت زعفران

جعبه های مخملی یکی از مجلل ترین و جذاب ترین انواع ایده های بسته بندی برای زعفران به حساب می آیند. این ایده معمولاً در یک یا چند ظرف زعفران با ملات برنجی، پیرکس یا قوری چینی و مانند آن عرضه می شود که ظرف بسته بندی زعفران روی پایه آن در جعبه ای با روکش مخملی عرضه می شود. روکش های مخملی رنگ های مختلفی مانند آبی روشن، آبی تیره، قرمز روشن و … دارند. امکان چاپ روی جلدهای مخمل زعفرانی وجود ندارد، با این وجود چاپ پلاک می تواند استایلی چشم نواز به برند شما بدهد. این ایده بسته بندی زعفران بسیار محبوب است و در منطقه خلیج فارس مورد استفاده قرار می گیرد. از معایب این بسته می توان به حجم بالا و وزن زیاد اشاره کرد که در صادرات زعفران به صرفه نیست.

2.3 ظروف چوبی

ظروف چوبی بسته بندی در صنعت زعفران که به عنوان بسته بندی ثانویه ظروف زعفران استفاده می شود، از بسته بندی های مخصوصی محسوب می شوند که ظروف کریستالی یا فلزی را می توان در ظرف های یک و چند با ملات برنجی و مانند آن قرار داد. این ایده بسته بندی زعفران علاوه بر وزن کمتر نسبت به جعبه های مخملی، سرعت تولید بالاتر، قیمت مقرون به صرفه تر و تنوع رنگی بیشتر مانند راش، بلوط، تیره و … است.

جعبه های چوبی دارای قابلیت چاپ لیزری هستند که برند و بسته بندی زعفران ماندگاری را در مشتریان شما ایجاد می کند. قابل ذکر است که ایده بسته بندی زعفران چوبی یکی از ایده های جدید است.

2.4 جعبه مقوایی زعفران

جعبه های مقوایی یکی از پرفروش ترین انواع کیسه های ایده بسته بندی در صنعت زعفران می باشد. جعبه های مقوایی کامل پک در سایزهای مختلف تولید می شود و این امکان را برای مشتریان فراهم می کند تا برای سفارشات خود جعبه مقوایی مناسب و قابل استفاده را انتخاب کنند. جعبه های مقوا کامل پک نیز دارای طرح های متنوعی هستند و به دلیل قیمت مقرون به صرفه تر، این ایده بسته بندی زعفران از ایده های جعبه مخملی و جعبه چوبی رایج تر است. این امکان وجود دارد که روی جعبه مقوایی چاپ کنید تا جلوه ای چشمگیر از محصول خود و همچنین برند خود ایجاد کنید. علاوه بر این، به دلیل وزن کم، مقرون به صرفه بودن و تنوع در طراحی، بیشتر از سایر ایده های بسته بندی زعفران صادراتی استفاده می شود.

2.5 پایه بسته بندی در صنعت زعفران

این ایده بسته بندی در صنعت زعفران به عنوان اقتصادی ترین و مقرون به صرفه ترین ایده بسته بندی برای زعفران یکی از پرفروش ترین ها در ایران است. قیمت مناسب روکش های بسته بندی به دلیل رقابت پذیری تولید و فروش آن است. همچنین این روکش ها چشم نواز هستند. در این ایده بسته بندی، زعفران در پلاستیک های مواد غذایی (سلفون BOPP) بسته بندی شده و در یک کیسه مقوایی قرار می گیرد. این کیسه های مقوایی را می توان بر روی پایه مقوایی قرار داد که بسته به اندازه و ابعاد بسته بندی زعفران، می توان انواع این کیسه ها را با اعداد مختلف در آن قرار داد.

2.6 جعبه هاردباکس بسته بندی کاربردی در صنعت زعفران


امروزه هارد باکس در صنایع مختلف از جمله الکترونیک، پوشاک و لوازم آرایشی و بهداشتی و … کاربرد فراوانی دارد. به هر حال، اخیراً در ظروف بسته بندی ثانویه استفاده شده است، اما هزینه تمام شده این ایده به دلیل گران بودن مواد اولیه مقرون به صرفه نیست. بنابراین برای محصولات با قیمت بالا و همچنین هدایای شیک و اختصاصی در نظر گرفته می شود. هارد باکس در منطقه خلیج فارس و بخش هایی از اروپا استفاده می شود. کامل پک مجری طراحی و تولدی انواع هاردباکس با بهترین کیفیت میباشد.

2.7 ظرف کریستال در جعبه چوبی با چاپ چوب

استفاده از ظروف کریستالی در جعبه چوبی یکی از ایده های بسته بندی لوکس در صنعت زعفران محسوب می شود که در آن از چاپ چوب چوبی برای برداشتن نخ های زعفران استفاده می شود تا محصولی سالم ارائه شود. این ایده بسته بندی زعفران به تازگی معرفی شده است. اما این نوع بسته بندی به دلیل هزینه بالای آن، صرفاً برای مصارف فانتزی و زیبایی استفاده می شود.

نتیجه گیری ایده های بسته بندی زعفران:

با توجه به تشریح ایده ها و معیارهای مختلف بسته بندی زعفران مانند دوام، مقرون به صرفه بودن ظرف و بسته بندی ثانویه آن، سبک مناسب و حمل و نقل آسان و ظاهر چشم نواز آن، به این نتیجه می رسد که ظروف پلی کریستالی و فلزی از بهترین جایگزین بسته بندی زعفران برای صادرکنندگان است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *